A CT (computer tomográfia) a speciális röntgen vizsgálatok közé sorolható. Működési elve a röntgensugarak szövetekben történő elnyelődésén alapszik, melynek során anatómiai pontossággal készít felvételeket a belső szervekről. A röntgendetektor felfogja a szöveteken áthaladó sugarakat, majd a számítógép képpé alakítja a jelet.
A vizsgálat eredményeképpen kóros elváltozások, vérzések, gyulladások kerülnek felszínre.
A vizsgálat közben sugárzás éri a szervezetet, emiatt elvégzéséhez szakorvosi vizit és javaslat szükséges. Hasi CT vizsgálat során a szakember feladata mérlegelni elvégzésének kockázatát. Minden olyan esetben javasolt a CT vizsgálat, amikor egyéb diagnosztikai vizsgálatok pl. ultrahang, röntgen, MR segítségével nem egyértelmű a diagnózis. Sok esetben CT készülékkel történik balesetek, traumák, különböző sérülések diagnosztizálása.
A vizsgálat 15-20 perces, melynek során egy asszisztens folyamatosan kommunikál a pácienssel, részletesen tájékoztatja a történtekről. Természetesen a vizsgálatot minden esetben megelőzi egy részletes betegtájékoztatás. Ezt követően a páciens elhelyezkedik a vizsgáló ágyon, a szakember beállítja a vizsgálatnak megfelelő, általában hanyatt fekvő testhelyzetet, majd a vizsgáló ágy beemeli a pácienst a készülék hengerébe. Miközben az ágy a henger belseje felé csúszik, a detektor (érzékelő-fej) körbe fordul a páciens teste körül. Ezen a ponton érdemes kiemelni, hogy a vizsgálat bizonyos részein tilos mozognia a páciensnek. Az asszisztens engedélye szükséges a vizsgálat alatti mozgáshoz.
Amennyiben kontrasztanyagos vizsgálatról van szó, az anyagot szájon át vagy intravénásan juttatják a szervezetbe.
A vegyület, amit ilyenkor használnak jódtartalmú gyógyszernek tekinthető, melyet vizsgálat előtt szájon át vagy közvetlenül a vénába fecskendeznek. Ezen anyag segít a lágyrészek, erek állapota vizsgálatához, továbbá az elváltozás állapotáról, fajtájáról is képet ad. Természetesen figyelni kell arra, hogy mekkora mennyiséget kap a páciens, hiszen túladagoláskor feleslegesen terhelik meg a szervezetet.
Szakorvos véleménye alapján végezhető el a vizsgálat, ezért az ő felelőssége megállapítani szükségességét és kockázatát. Amennyiben daganatos megbetegedés, vérzés, gyulladás lehetősége fennáll hasi CT vizsgálat javasolt.
A vizsgálat mindig éhgyomorra történik, ezért azt megelőzően 6-8 órával már tilos étkezni. A folyadékra is ügyelni kell, 1,5-2 litert kell fogyasztani a vizsgálatig.
Mivel a CT készülék röntgensugarak segítségével működik, emiatt áldott állapotban veszélyes lehet a magzatra nézve. Ennek ellenére szakorvos kifejezetten szakmai indokkal egyes esetekben javasolhatja a vizsgálatot.
Kontrasztanyagos vizsgálat esetében elengedhetetlen a megfelelő laborérték, többek között az egyik vese paraméter (eGFR) értéke 45 ml/perc alá nem mehet, különben a vizsgálatot nem szabad elvégezni.
Amennyiben a páciens jódra allergiás, nem végezhető el kontrasztanyagos vizsgálat, hiszen felléphet allergiás reakció.
A kontrasztanyag segítségével történő vizsgálat után bőséges folyadékfogyasztás szükséges, hiszen célunk a vegyület mielőbbi kiürítése a szervezetből.
Kapcsolódó cikkünk
Máj szerkezeti vizsgálatra online bejelentkezés
Ellátás: Kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás. Májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is. Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
Sokan úgy vélik, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás csak az alkoholbetegeknél fordulhat elő, van azonban még néhány olyan állapot, ami kiválthatja ezt a súlyos betegséget. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus a tünetekről és a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.
A Prima Medica EgészségHálózat és páciensei ismét a ferencesekkel együtt segítenek a rászorulóknak.