Autoimmun kórképek esetében a szervezet immunrendszere támadja meg az érintett sejteket. Az efféle májbetegségek csoportjába sorolható az autoimmun hepatitis, a primer biliáris cirrhosis és a primer sclerotizáló cholangitis.
Jelentkezzen be hepatológiai vizsgálatra! |
+36 30 141 4240 |
A nők között háromszoros a betegség előfordulása. A laborértékben tapasztalt eltérések: májenzim és IgG emelkedés, autoantitestek jelenléte, szövettani vizsgálat eredménye. A betegség megjelenése 3 formában történhet. Lehetséges, hogy a betegek akut májgyulladás tüneteit tapasztalják (pl. hányinger, rossz közérzet, jobb bordaív alatti fájdalom). Előfordulhat, hogy lappangó formában, tünetmentesen jelentkezik, majd a májzsugorodás tünetei és szövődményei fordulhatnak elő.
Kezelése történhet szteroid tartalmú gyógyszerrel. A terápia hossza és szükségessége a szakorvos döntésén alapszik. Súlyos, kezelésre nem reagáló állapotban májátültetés nyújthat megoldást.
A primer biliáris cirrhosis ritkán előforduló, gyógyíthatatlan megbetegedés. Oka a májban futó epeutak, epecsatornák hegesedése, elzáródása. Sajnos ez a folyamat visszafordíthatatlan. A betegség pontos okát még kutatják, valószínűleg a kialakulásában nagy szerepe van a genetikai öröklődésnek és a környezeti tényezőknek. Gyakran más autoimmun kórképekkel együtt jelentkezik (pl. Sjörgen-szindróma, Graves kór). Szövődményként csontritkulás alakulhat ki.
A PBC jelenleg nem gyógyítható, viszont a progresszió lassítható. A túlélése 12-17 év, amint a tünetek jelentkeznek már csak 8 év. A kezelés folyamán szteroid és immunszupresszív készítményeket is alkalmaznak. Súlyos esetekben akár májtranszplantációra is sor kerülhet. Ennek elbírálása nemzetközi listán keresztül történik. Sajnos a transzplantált májban is előfordulhat újra PBC.
E betegség ismeretlen eredetű. Alapja az intra- és extrahepatikus (májon belüli és kívüli) szegmentális gyulladás és fibrózis. E kórképet a laborleletben emelkedett GGT, ALP, magas IgG és bilirubinszint jellemzi. Leggyakrabban egyéb gyulladásos bélbetegségek kapcsolódnak hozzá (pl. colitis ulcerosa).
Gyakori, hogy ún. overlap szindróma keretin belül jelentkezik a betegség, ennek fényében a gyulladásra (GOT, GPT) és a cholestasisra (AP, GGT) jellemző eltérések együtt vannak jelen.
Autoimmun májbetegségek kivizsgálására bejelentkezés
Májat érintő problémák kezelése: Gasztroenterológiai problémák kezelése: Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 30 141 4240 Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.