Májdaganat

Májdaganat

Szerző: Hepatológiai Központ | Módosítva: 2020.09.30 09:44

A daganatos megbetegedések sajnos egyre jellemzőbbek hazánkban. A májdaganatok ritkán, a lakosság 2-4%-ánál fordulnak elő, ellenben a halálozási ráta kétségbe ejtő. Az 50 év feletti férfiak között gyakrabban jelentkező betegség, mely gyorsan áttétet képez.

Okai

Két formája ismert: elsődleges és másodlagos májrák. Az elsődlegesek a közvetlenül májból kiinduló kórképek, a másodlagosak pedig a főként emésztő-, ivar-szervek, emlő- és tüdőrák áttéteként jelentkező májtumorok.

Májrák kialakulhat egy másik szerv betegségének szövődménye által. Ilyen lehet pl. a májzsugor (cirrhosis), melynek kialakulásában gyakran alkoholizmus, fertőzés vagy mérgezés játszik szerepet. Egyes országokban hepatitis B okozta májgyulladásból alakul ki. Európában C típusú fertőzések szövődményeként tartják számon. Sajnálatos módon Magyarországon a legtöbb májdaganat hátterében alkoholizmus áll. Ugyancsak májrákot okoz a szervezetet hosszú távon érő mérgezés, hiszen e szerv feladata a méreganyagok kiszűrése a szervezetből. Ezzel magyarázható, hogy a trópusi országokban élelmiszer fertőzést okozó aflatoxin gomba is növeli a májrák kialakulásának kockázatát.

Tünetei

A betegség kezdeti stádiumában nem jár tünettel. Előrehaladott állapotában sem produkál jellegzetes tüneteket, ezért gyakran más problémára gyanakszik az orvos. Előfordulhat levertség, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, fogyás, láz, sárgaság, ödémás végtagok, puffadt has.

Kezelése 

A májdaganatok kezelése elsősorban a daganat műtéti eltávolításával történik. A máj regenerálódásra képes szerv, természetesen a legjobb prognózis egészséges, problémáktól mentes esetén várható. Ha a sebészi beavatkozásra nincs lehetőség, kisebb beavatkozások állnak rendelkezésre, melyekkel elpusztítják a rákos gócokat. A radiofrekvenciás kezeléssel a tumor ellátó ereket és magát a daganatot pusztítják el gyógyszeresen. Napjainkban emellett a májsejtek pusztítására már radioaktiv anyagot is alkalmaznak. Kemoterápiát e betegség esetében nem szoktak alkalmazni, mely az egész szervezetet érinti.

Kiemelten fontos, hogy a páciens a gyógyulást követően az előírt kontroll vizsgálatokon részt vegyen, hiszen ha esetleg állapotromláskor, kiújuláskor, áttét megjelenésekor meg kell kezdeni az további kezeléseket.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

 

Hírek

A májzsugor nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat

A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK