Haemochromatosis alatt a szervezetben jelentkező, emelkedett vastartalommal járó betegségeket értjük. Ilyenkor a vasfelszívódás nem megfelelő, ezzel magyarázható, hogy a vastartalom a normál szint fölé emelkedik. A felesleges vas a szervezetben felhalmozódik, mely szövetkárosodást és működési zavart okoz.
A betegség három formában ismeretes:
Genetikai
Vastúlterhelés okozta
Ismeretlen eredetű
A tünetek megjelenése a vasfelhalmozódás ütemétől függ. A genetikai haemochromatosisban a vasfelszívódás mértéke születéstől kimutatható: 10 éves kor körül már látszik a laborértékben az emelkedett vasszint, 18 évesen a májban lerakódik a vas, 30 éves korra súlyos szöveti károsodások, 40 év esetében májzsugorodás alakul ki. Az idősebb kori (40 év körüli) formánál elmondható, hogy a betegség lefolyását nagyban befolyásolja az életmód, úgy, mint alkoholfogyasztás, étkezés, rendszeres véradás, fertőző májbetegségek esetleges jelenléte. Nemi elosztást is mutat a megbetegedés, férfiak körében tízszeres a megbetegedés gyakorisága. A nők ebből a szempontból szerencsések a menstruációs vasvesztésért, mely jelen esetben kedvező számukra.
Lehetséges tünetek:
A betegség kezelése rendszeres vérlebocsájtásokkal történik. Dietetikus szakember segítségével összeállított megfelelő, egyéni diéta betartása javasolt. Első ízben nem javasolt a magas vastartalmú élelmiszerek fogyasztása, úgy, mint vörös húsok, tenger gyümölcsei, máj. Továbbá érdemes odafigyelni a C-vitamint természetes módon történő fogyasztására, hiszen ez fokozza a vasfelszívódást. Nagyon fontos kiemelni, hogy az alkohol teljes megvonása késlelteti a máj károsodását, illetve enyhíti a romlás folyamatát.
Amennyiben a betegség diagnosztizálása időben megtörténik, illetve a kezelés hatásfoka megfelelő, javul a várható élettartam.
Haemochromatosis kivizsgálásra bejelentkezés
Májat érintő problémák kezelése: Gasztroenterológiai problémák kezelése: Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 30 141 4240 Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.