Nem csak az elhízás okozhatja a zsírmáj kialakulását

Nem csak az elhízás okozhatja a zsírmáj kialakulását

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2022.09.27 15:23

A zsírmáj, vagyis a máj zsíros elfajulása nem csak a vérzsírok felszaporodásának, de az alkohol-függőségnek, egyes gyógyszereknek, és számos betegségnek is következménye lehet. Ma azonban már nem szükséges májbiopszia ennek kivizsgálására, egy egyszerű, fájdalmatlan ultrahang vizsgálat is alkalmazható, amelyről dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus beszélt.  

Mit jelent a zsírmáj kifejezés?

Amikor a májsejtekben kis lipidburkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel az elzsírosodás miatt a májsejt könnyebben előpusztul, végső következményként kialakulhat a zsírmáj miatti májzsugor. 
A zsírmájat igen gyakran az alkohol-függőség okozza, ez lehet az alkoholos májbetegség első lépése. A másik nagy rizikócsoportot a túlsúlyos, elhízott személyek jelentik, köztük 80 %-nál lehet jelen ez a probléma. További kockázati tényező lehet többek közt a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek (például szteroidok, hormonok) hosszútávú szedése is.  Sajnos az „elhízás járvány” miatt egyre fiatalabbaknál is megindul a máj szerkezeti átépülése. Külön csoportot képez az akut terhességi zsírmáj, amely szerencsére igen ritka, ugyanis nagyon súlyos állapotot jelent, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.

Milyen esetekben érdemes elvégezni a vizsgálatot?

  • Cukorbetegség esetében, a gyakori zsírmáj igazolása, mértékének kimutatása.
  • Elhízás jelenlétekor.
  • Ismert vagy tisztázatlan májbetegségek követéséhez.
  • Alkohol vagy gyógyszerek okozta májkárosodás igazolása, súlyosságának tisztázására.
  • Hepatitis B, hepatitis C esetén a májkárosodás igazolása, betegség követéséhez.
  • Terhességi májbetegségekben.
  • Immun májbetegségek kontrolljakor.
  • Aki nem tud arról, hogy ismert rizikófaktora lenne a zsírmáj tekintetében, annak is fel kell figyelnie bizonyos jelenségekre, még ha a zsírmájnak kezdeti szakaszban nincs is kifejezett tünete – ismerteti dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus.- Amennyiben azonban jobb bordaív alatti fájdalom, nyomásérzékenység, puffadás jelentkezik, érdemes bejelentkezni egy kivizsgálásra. Ugyancsak ezt kell tenni, ha a vérképben a májenzimek (gamma-GT, GPT, GOT) emelkedettek. Ha pedig esetleg sárgaság mutatkozik, mindenképpen szükséges a vizsgálat, ugyanis ez már előrehaladottabb állapotra utalhat. 

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Néhány éve még a májfibrózis, vagyis a hegesedési folyamat (amelynek egyik oka zsírmáj) mértékének megállapítására a májbiopsziát illetve ennek szövettani feldolgozását használtuk. Ez egy invazív beavatkozás, ami egyrészt kellemetlen, másrészt szövődményekkel is járhat, és a betegség követésére ismételt mintavételek is szükségesek – mondja Németh doktornő.

Ma már a máj szerkezeti átépülés és a máj zsírtartalmának meghatározását fájdalmatlanul, néhány perc alatt, szövettani pontossággal tudjuk megállapítani, ultrahang hullám, úgynevezett májszerkezeti vizsgálat segítségével. Az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése adja az információt a máj rugalmasságáról, esetleg hegesedéséről és egyidejűleg a zsírosodás mértékéről. Képet kaphatunk a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is. Néhány azt gondolhatnák, hogy erre talán a hasi ultrahang is képes, de ez nem egészen így van, azzal ugyanis csak a zsírmáj tényét tudjuk megállapítani, de a zsírréteg vastagságáról nem tudunk tájékozódni. Erre alkalmas a Fibrotouch-hoz kapcsolódó CAP (controlled attenuation parameter), amely stádiumra pontosan megmutatja a zsírtartalom mennyiségét és a következményes májszerkezeti átépülést is.

Forrás: Budai Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Mostanában gyakran van puffadás érzetem. Voltam már ultrahangon de nem mutatott ki semmit. Tud nekem segíteni?

Köszönöm!

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Erzsi!

Mivel különböző felszívódási zavarok valamint további betegségek is okozhatják ezt a problémát, ezért mindenképpen javasolt a lehetséges okok kivizsgálása.

Üdvözlettel:
dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Nagyon alapos

Nagyon meg vagyok elégedve Dr. Németh Aliz Doktornővel. A problémámat nagyon alaposan körbejárta és fel is állította a kezelési tervet. Mindenkinek szívből ajánlom!

További vélemények

Hírek

Miről árulkodnak a májfunkció eredmények a laborleletben?

A vérből elemzett májfunkciós tesztek a máj egészségéről, működéséről szolgálnak fontos információkkal. Mikor lehet szükséges vagy ajánlott ellenőriztetni ezeket? Mit jelentenek a megnevezések a laborleletekben? Mi a teendő, ha „csillagos” eredményt látunk a leletben? Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus összegezte a fontos tudnivalókat.

NAFLD-ból MAFLD - mindenképp a zsírmáj betegségről van szó

A hepatológusok közt közismert, hogy a nem alkohol zsírmájbetegség (angol betűszóval NAFLD) a leggyakoribb krónikus májbetegség a világon. Néhány éve azonban vita folyik a szakmában az elnevezésről, hivatalosan ugyanis az alkohol szó szerepeltetését stigmatizálónak tartják, ezért korrekt megnevezésként a metabolikus diszfunkcióval asszociált zsírmájbetegség (MAFLD) kifejezést javasolták. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, milyen feltételek meglétekor lehet zsírmájbetegségről beszélni, és milyen szerepe van a diagnosztizálásban a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálatnak.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK