A májátültetés technikája az 1960-as években látott napvilágot. Napjainkban klinikai centrumokban végzik e beavatkozást, melyet szigorú szabályok öveznek.
E folyamat során a betegségben szenvedő páciens nem megfelelően működő szervét eltávolítják, a helyére pedig beültetik az agyhalált szenvedett donor májat. Mivel a máj jó regenerálódási képességgel bír, így ritkán élő donor májszegmentumának transzpantációja is elképzelhető.
Sajnálatos módon több páciens vár májra, mint amennyi donor szerv rendelkezésünkre áll. A beavatkozás sarkalatos pontja, hogy a szakemberek megtervezzék a legideálisabb időpontot amikor a legnagyobb eséllyel következhet be gyógyulás.
A meghatározáshoz egy nemzetközileg elfogadott indikációban, szigorú szabályoknak megfelelve kérhető a beteg listára történő felvétele. Ez a lista országhatárokon átívelő, képlékeny rendszer, melyben szerepelhetnek azok a páciensek is, akiknek pár napon belül szükséges a szerv átültetése, pl. akut májelégtelenség miatt.
Főként agyhalált szenvedett, egyébként egészséges, 60 évnél fiatalabb szervezetből lehet ép szervhez jutni. A donor ABO vércsoportjának egyeznie kell, nem állhat fenn aktív vírusfertőzés, és nem lehet oxigénhiányos állapot. A máj tárolása és szállítása speciális, előre meghatározott szabályok szerint történik. Ügyelni kell arra, hogy az ép szerv 20 órán keresztül tartható jégben, és ebbe az akár 6-18 órás műtéti beavatkozást is bele kell számolni. Ezért kívül kiemelten fontos, hogy a kellő pillanatban a beteg elérhető legyen.
A májátültetés folyamat rendkívül összetett operáció, több szakképzett sebész alkotja a team-et, a beavatkozás akár 6-18 óráig is eltarthat. Műtétet követően a páciens az intenzív osztályon lábadozik, ahol immunszupressziós kezelést kap. Ezáltal próbálják megakadályozni a donor szerv kilökődését a beteg szervezetéből.
A beavatkozást követően előfordulhatnak máj eredetű komplikációk. Ilyen lehet például a beültetett máj kilökődése, májelégtelenség, vérellátási zavar, epeelfolyási zavar, vérzés, trombózis. Az egészséges szerv akut kilökődése 1-2 héten belül megtörténhet, lázzal, sárgasággal, májelégtelenséggel jár. A krónikus forma hetek-hónapok alatt, lassú májfunkciós értékek romlásával jár.
A műtétet követő felépülés több tényezőtől függ. Egyrészt meghatározó a donor máj állapota, a szervet fogadó páciens műtétet megelőző egészségügyi helyzete, az esetleges komplikációk, az alapbetegség kiújulásától. Autoimmun betegségek, daganatos, májgyulladásos betegségek esetében kiújulhat a betegség. Az ötéves túlélés májtranszplantáció esetében 80% feletti, megfelelően együttműködő beteg munkaképes, teljes életet élhet.
Online bejelentkezés máj szerkezeti vizsgálatra!
Ellátás: Kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás. Májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is. Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
A stressz, a mozgásszegénység és bizonyos túlérzékenységek is okozhatnak irritábilis bél szindrómát (IBS), amelynek szerteágazó tünetei nem mindig teszik egyszerűvé a diagnosztizálást. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus a szakszerű segítség jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Az autoimmun hepatitis akkor következik be, amikor az immunrendszer a saját májsejtjei ellen fordul. Mivel a tünetek szinte betegenként változnak és kezdetben nem is mindig erősek, a diagnosztizálás sem feltétlenül egyszerű. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek okának ajánlatos utána járni.