Sokan úgy vélik, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás csak az alkoholbetegeknél fordulhat elő, van azonban még néhány olyan állapot, ami kiválthatja ezt a súlyos betegséget. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus a tünetekről és a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás tulajdonképpen a hasnyálmirigy szöveteinek végleges pusztulásával járó súlyos betegség. A közhiedelemben ez az alkoholisták betegsége, és valóban igaz, hogy a betegség hátterében 60-80 %-ban az alkoholbetegség áll. Ugyanakkor más ok is eredményezheti a hasnyálmirigy-vezeték elzáródását, így például az epevezeték beszűkülése vagy sérülése, külső ok miatti elszorulása, a hasnyálmirigy-vezeték jóindulatú daganata, vagy a patkóbélbe szájazó kivezetésének beszűkülése. Ugyancsak lehetséges, hogy mellékpajzsmirigy túlműködés vagy bizonyos génmutáció okozza a betegséget.
Akármi is a kiindulópont, ha a szöveti elhalás beindul, csökkenni kezd az emésztőenzimek elválasztása és az inzulintermelés intenzitása is. Ezek a folyamatok pedig komoly következményekkel járnak.
- Bár ahhoz, hogy egész pontosan diagnosztizálhassuk a hasnyálmirigy-gyulladást, laborvizsgálatokra és képalkotó vizsgálatokra is szükség van – elsősorban hasi ultrahangra, esetleg MRI-re vagy endoszkópos ultrahangra -, a tünetek annyira tipikusak, hogy önmagukban diagnosztikus értékűek – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Elsősorban a köldök körül jelentkező, övszerűen kisugárzó fájdalomra és a jelentős súlyvesztésre kell felfigyelni. Ha ehhez még puffadás és zsírfényű széklet, hasmenés is társul, azonnal vizsgálni kell a hasnyálmirigy állapotát. Korábban a cukorbetegeket is rizikócsoportnak tekintették, ugyanis a diabéteszről feltételezték, hogy hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet, de már bebizonyosodott, hogy az összefüggés fordított: a csökkenő inzulintermelés eredményezi a cukorbetegséget.
- Ha fény derül a sokszor akár hosszú évekig, évtizedekig tünetmentes krónikus hasnyálmirigy-gyulladásra, elsődlegesen a kiváltó okokat kell lehetőség szerint megszüntetni, kezelni. Ez az alkoholbetegek esetében az alkohol elhagyása, autoimmun eredet esetén szükség szerint szteroid kezelés, a hasnyálmirigy-vezeték elzáródása pedig műtéti úton orvosolható – ismerteti Németh doktornő. – Ezeken felül fel kell készülni arra is, hogy maga a betegség nem visszafordítható, de a folyamat a megfelelő kezelés mellett erőteljesen lassítható. Ehhez elsősorban gondosan ki kell alakítani egy olyan étrendet, ami bár magas kalóriatartalmú – a fogyás megállítása miatt -, de alacsony zsírtartalmú. Emellett szükség van a hiányzó emésztőenzimek pótlására, esetleg fájdalomcsillapításra, és ha kialakult a cukorbetegség, annak szakszerű kezelésére is. Tehát a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás legjobb kilátásait leginkább a szakorvosi csapatmunka biztosíthatja, amelyben a gasztroenterológus, a dietetikus és a diabetológus együttesen segít a lehető legpontosabb kezelés és életmód kialakításában.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekA doktornő végre komolyan vette a problémámat és kiderítette, hogy epés reflux okozta a panaszaimat. Nagyon sokat köszönhetek neki. Végül örülök, hogy nem adtam fel a keresést. :)
Sárgának találja a szemfehérjét, a bőrét? Rövid vagy hosszú ideig tapasztalható a sárgaság? Mi a különbség a valódi sárgaság és az álsárgaság közt, milyen okai lehetnek az előbbinek? Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa arról beszélt, milyen okok húzódhatnak meg a tünet mögött.
A zsírmájról sokan tudják, hogy sok esetben a túlzott alkoholfogyasztás következménye, de talán kevésbé közismert, hogy létezik az úgynevezett nem-alkoholos zsírmáj is. Ez egy lassan kialakuló, de veszélyes jelenség, amelynek érdemes ismerni a kiváltó okait, a rizikófaktorait, a diagnosztizálásának és kezelésének lehetőségeit. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. ismertette a tudnivalókat.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok