A zsírmájról sokan tudják, hogy sok esetben a túlzott alkoholfogyasztás következménye, de talán kevésbé közismert, hogy létezik az úgynevezett nem-alkoholos zsírmáj is. Ez egy lassan kialakuló, de veszélyes jelenség, amelynek érdemes ismerni a kiváltó okait, a rizikófaktorait, a diagnosztizálásának és kezelésének lehetőségeit. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. ismertette a tudnivalókat.
Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. (5. emelet)
A májban egészséges esetben nincs zsír, tehát amikor ez mégis felhalmozódik, az semmiképp sem nevezhető egészségesnek. Kialakul ugyanis a zsírmáj, ami amerikai felmérések szerint a felnőttek 25-30%-át érinti, népbetegségnek tekinthető. A zsírmáj tehát olyan betegség, amivel mindenképpen foglalkozni kell, viszont mivel nem fáj és sokáig nem okoz tünetet, nem is olyan könnyű az állapotromlást megállítani. A zsírmájnak ugyanis 4 fázisa van.
A zsírmáj legnagyobb veszélye a felismerés hiánya és az ebből következő kezeletlenség.
- Az emberek sokszor csak panasz esetén fordulnak orvoshoz, és ez a zsírmájnál sokszor csak egy későbbi stádiumban jelentkezik sárgaság, indokolatlan fogyás, hányinger, hányás, ödémásodás, bőrviszketés formájában. Ilyenkor már nagy a baj – hangsúlyozza Németh doktornő. – Éppen ezért fontos ismerni azokat a kevésbé feltűnő tüneteket, amelyeket már ki kell vizsgálni. Ilyen lehet az enyhe hasi diszkomfort vagy jobb oldali hasi fájdalom, az étvágytalanság, a fáradtság, a sötétebb vizelet, világosabb színű széklet, korábban nem tapasztalt erek megjelenése a bőrön, a gyakrabbá váló horzsolás, vérzés. Ezeken kívül érdemes tisztában lenni azokkal az állapotokkal, betegségekkel, amelyek jelentősen növelik a nem-alkoholos zsírmáj kialakulásának rizikóját. (Az alkoholos zsírmáj kockázatát természetesen elsősorban a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás növeli.)
A nem-alkoholos zsírmáj kialakulásának oka nem minden esetben teljesen tisztázott, feltételezések szerint vannak olyan emberek, akiknél túl sok zsír termelődik, illetve nem tudják azt hatékonyan felhasználni. Ugyanakkor van néhány olyan ismert ok, amely jelentősen növeli a zsírmáj kockázatát. Ezek az alábbiak:
Ezen okokon túl is ismert számos rizikófaktor, amelyek szintén hozzájárulhatnak a zsírmáj megjelenéséhez. Ezek a bizonyos gyógyszereknél meglévő mellékhatások, egyes fertőzések és anyagcsere betegségek, veleszületett genetikai adottságok és a várandósság, bár a terhesség során kialakuló zsírmáj meglehetősen ritka, veszélyes állapot lehet. Ugyancsak érdemes e tekintetben kockázatnövelő tényezőnek tekinteni a policisztás ovárium szindrómát (PCOS), az alvási apnoét, bizonyos mérgeknek való kitettséget és olyan ritkább betegségeket, mint a Wilson-kór és a hypobetalipoproteinemia, ami egy lipid agyagcserezavar.
- Azért fontos ismerni a zsírmáj kialakulásának rizikófaktorait, mert aki ezek alapján veszélyeztetettnek érzi magát, annak akár tünetek nélkül is fontos lehet a kivizsgálás – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – A kivizsgálás alapvető lépései a fizikális- és a laborvizsgálat, valamint a hasi ultrahang. A máj szerkezeti vizsgálat pedig kifejezetten azt a célt szolgálja, hogy egy fájdalmatlan eljárással felmérjük, milyen mértékű a zsír felszaporodása, és történt-e már károsodás, hegesedés a máj körül. Ritkán bár, de esetleg máj-biopsziára is sor kerülhet.
Ha mindezek alapján megszületik a zsírmáj diagnózisa, megkezdődhet a kezelés, ami csak abban az esetben célzott, ha a zsírmáj valamilyen alapvető, kezelhető állapot, például cukorbetegség, PCOS talaján alakult ki. Ám ehhez is minden esetben csatlakoznia kell az életmód orvoslásnak, hiszen a fogyás és az egészséges életmód az egyik legfontosabb eszköz az állapotromlás megakadályozásához.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.