Gyulladás szinte bárhol felbukkanhat a szervezetben, szerteágazó, elhúzódó panaszokat, esetleg súlyos szövődményeket okozva. A vérből vizsgálható CRP-szint az egyik olyan jelzőérték, amely gyulladásra utalhat. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, hogy az emelkedett értéken túl milyen tünetek esetén merülhet fel a májgyulladás gyanúja.
A CRP-szint (C-reaktív protein) egyszerű vérvétel útján, a vérszérumból mutatható ki, és normál szintje esetén az akut vagy krónikus gyulladás szinte kizárható. A CRP-fehérje ugyanis gyulladás esetén termelődik a májban és segíti a szervezet nagy falósejtjeinek (egy, az immunrendszerünkhöz tartozó fehérvérsejt típusnak) munkáját a testidegen, illetve károsodott sejtek bekebelezésekor. Éppen ezért, ha gyulladás van a szervezetben, rövid idő alatt akár több tízszeresére, százszorosára is emelkedhet a szintje, és ugyanilyen tempóban csökken is, ha a megszűnt a gyulladás. (Normál tartomány a nőkben: kevesebb, mint 4,6 mg/l, férfiakban: kevesebb, mint 5,2 mg/l. Az ettől való eltérést a különböző laborokban használt tesztek magyarázhatják. Mindig az adott labor referenciaértékei irányadók.)
A vizsgálat egyik nagy előnye, hogy a CRP-szint sokkal gyorsabban és érzékenyebben reagál a gyulladásra és emiatt gyorsabban is jelzi azt, mint például a vérsüllyedés vagy a fehérvérsejtszám. Az emelkedett érték mindenféle gyulladásra jellemző lehet, akár külső tényezők okozták (például vírusok, baktériumok, gombák), akár ún. rendszerbetegségről van szó. Ezen kívül daganatok is okozhatnak CRP-szint emelkedést. Tehát az eredmény igényel további, kiegészítő vizsgálatokat is, de a klinikum egészét, tüneteket figyelembe véve alapvető segítség a panaszok eredetének tisztázásában.
- Ha valakinek emelkedett a CRP-értéke, fontos tisztázni, hol van pontosan a gyulladás. Akkor lehet májgyulladásra gyanakodni, ha valamilyen rizikófaktorral él valaki, illetve esetleg már tünetei is vannak. Ez utóbbi feltétel nem minden esetben adott, ugyanis a májgyulladás sok esetben tünetmentes, de egy idő után előfordulhatnak bizonyos panaszok, amelyek akár hepatitisre is utalhatnak – ismerteti Németh doktornő.
Ezek a fertőződéstől számított 1-3 hónapban felmerülő lehetséges tünetek:
- A májgyulladás korai felfedezésének és kezelésének jelentősége elsősorban abban áll, hogy a májsejtek a gyulladás következtében elpusztulnak. Ezért a cél természetesen a lehető legkorábbi stádiumban megkezdett kezelés, ami akár a teljes gyógyuláshoz is vezethet. Ha a vizsgálatok során az derül ki, hogy a hepatitist vírus okozta, vírusölő gyógyszereket rendelünk el, baktérium esetén antibiotikumot írunk fel. Ha azonban mérgezés, gyógyszer vagy alkohol váltotta ki a betegséget, a toxikus anyagoktól való megszabadulás az elsődleges – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ belgyógyásza, hepatológus. - Az életmódra vonatkozó javaslatok alapja az alkohol és a nehéz, zsíros ételek kerülése, elsősorban könnyű, zöldségekre, teljes kiőrlésű gabonákra, fehér húsokra épülő étrenddel, amelynek személyre szabásában dietetikus tud segíteni.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekA doktornő végre komolyan vette a problémámat és kiderítette, hogy epés reflux okozta a panaszaimat. Nagyon sokat köszönhetek neki. Végül örülök, hogy nem adtam fel a keresést. :)
Sárgának találja a szemfehérjét, a bőrét? Rövid vagy hosszú ideig tapasztalható a sárgaság? Mi a különbség a valódi sárgaság és az álsárgaság közt, milyen okai lehetnek az előbbinek? Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa arról beszélt, milyen okok húzódhatnak meg a tünet mögött.
A zsírmájról sokan tudják, hogy sok esetben a túlzott alkoholfogyasztás következménye, de talán kevésbé közismert, hogy létezik az úgynevezett nem-alkoholos zsírmáj is. Ez egy lassan kialakuló, de veszélyes jelenség, amelynek érdemes ismerni a kiváltó okait, a rizikófaktorait, a diagnosztizálásának és kezelésének lehetőségeit. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. ismertette a tudnivalókat.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok