Mi a különbség az egyes hepatitisz típusok közt?

Mi a különbség az egyes hepatitisz típusok közt?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2023.09.19 14:03

A hepatitisznek, vagyis májgyulladásnak több formája ismert, így az A, a B, a C, a D, az E és a G. Leggyakoribbnak az első három számít, a hepatitisz G egy újonnan felfedezett típus. A vírusok okozta hepatitisz akut formájánál a laboratóriumi markerek fél év alatt általában rendeződnek, míg a krónikusnál nem. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az egyes típusok közti különbségekről, hasonlóságokról beszélt és azokra az esetekre, tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

Online Bejelentkezés

Dr. Németh Aliz

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. (5. emelet)

Akut és krónikus is lehet a májgyulladás

A hepatitisz a máj gyulladását jelenti, és bár leggyakrabban vírusfertőzés okozza, más okozója is lehet a betegségnek. A Center for Disease Control and Prevention szervezet szerint az alábbi gyakoribb formák ismertek.  

Hepatitisz A

A hepatitisz gyanúja esetén hepatológushoz kell fordulni.A hepatitisz A vírus által okozott betegségről tudni kell, hogy elsősorban a higiénia hiánya miatt fekáliával szennyezett anyagokkal (vízzel, étellel) terjed, valamint anális szex útján. (Ritkán, de vér útján is terjedhet.) Nincs kifejezett gyógymódja, a felépülési idő személytől függően változik. Az A-típus a többi hepatitisz formával szemben akut betegség, nem okoz krónikus májbetegséget. Oltással lehet megelőzni.

Hepatitisz B

Ugyancsak vírus, a hepatitisz B okozza ezt a megbetegedést, így szintén oltással lehet védekezni ellene. Két formája ismert: az akut és a krónikus májgyulladás, ez utóbbi vezethet májzsugorhoz és májrákhoz is, sok esetben mégsem jár tünettel. Fertőzött vérrel, vérkészítménnyel, szennyezett tűvel, orvosi eszközökkel, esetleg méhen belül és szexuális úton terjed. A vírus nem tűnik el a szervezetből, de az immunrendszer megakadályozza, hogy aktív maradjon a betegség. A vírus megbújik a májsejtekben, immunsejtekben, és ha a szervezet legyengül például kemoterápia során, aktiválódik. A máj szerkezetének kötőszövetesen történő átalakulása nélkül is okozhat májrákot. Védőoltás van ellene, sőt 14 éves korban kötelező az oltás felvétele. 

Hepatitisz C

Ugyanúgy terjed, mint a B vírus, de szexuálisan nem jellemző annyira. Gyakori a drogosoknál, fertőzött tű közös használatával. Az új generációs antivirális szerekkel közel 100%-ban gyógyítható. Védőoltás nincs ellene sajnos.

Hepatitisz E

A hepatitisz E vírus miatt kialakuló betegség olyan földrajzi területeken szokott megjelenni, ahol fertőzött vízzel találkozhatnak az emberek. Elszórtan kialakulhat a fertőzés nem megfelelően megfőzött, megsütött sertés vagy szarvashús miatt. Jellemzően magától gyógyuló betegségről van szó, ritkán szükséges kórházi ápolás. Ez a fertőzés a terhesekre különösen veszélyes, főleg a 3. trimeszterben fokozza az anyai es a magzati halálozási halálozást. A hepatitisz A és E nem válik krónikussá.

Nem fertőző hepatitisz

A nem fertőző májgyulladások főleg krónikusak és  a máj szerkezeti átépüléséhez vezethetnek. Az alábbi formái ismertek:

  • alkoholos hepatitis,
  • zsírmáj okozta steatohepatitis,
  • autoimmun hepatitis: más immunbetegségekhez társulva, de önállóan is előfordulhat,
  • vaslerakodás okozta májgyulladás (haemachromatosis),
  • rézlerakódás a májban (Wilson kór).

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Hepatológiai vizsgálat és kezelés szükséges minden májgyulladás esetén. - Ha valaki arra gyanakszik, hogy valamilyen módon kapcsolatba kerülhetett a hepatitisz vírussal, mindenképpen érdemes kivizsgáltatnia magát. Ugyancsak ezt kell tenni, ha olyan tünetek jelentkeznek – akár csak némelyik -, mint a láz, a hányinger, hányás, az étvágytalanság, az alhasi fájdalom, az ízületi fájdalom, a sötét vizelet, a világos széklet, a hasmenés, a fáradtság, és a bőr vagy a szemfehérje sárgasága – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Vérvizsgálattal tudjuk igazolni a hepatitisz jelenlétét, annak típusát, meg tudjuk állapítani, akut vagy krónikus betegségről van-e szó, és ennek megfelelően megkezdhetjük a kezelést, amivel megelőzhető az esetleges súlyos szövődmény.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Üdvözlöm Doktornő!

Érdeklődnék, hogy gyermeken is végez ilyen vizsgálatot?

Üdvözlettel: Tamás

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Tamás!

Májszerkezeti vizsgálat gyermekek esetében is elvégezhető, viszont 15 kg testsúly fölött.

Üdvözlettel:
Dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Empatikus

Sok szakorvosnál voltam már, de eddig nem jöttek rá arra, hogy mi okozza a hasi panaszaimat (puffadás, görcs). Németh Aliz doktornő nagyfokú empátiával segítette a gyógyulásomat. Nagyon köszönöm!

További vélemények

Hírek

A májzsugor nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat

A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK