Mi a különbség az egyes hepatitisz típusok közt?

Mi a különbség az egyes hepatitisz típusok közt?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2023.09.19 14:03

A hepatitisznek, vagyis májgyulladásnak több formája ismert, így az A, a B, a C, a D, az E és a G. Leggyakoribbnak az első három számít, a hepatitisz G egy újonnan felfedezett típus. A vírusok okozta hepatitisz akut formájánál a laboratóriumi markerek fél év alatt általában rendeződnek, míg a krónikusnál nem. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az egyes típusok közti különbségekről, hasonlóságokról beszélt és azokra az esetekre, tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

Online Bejelentkezés

Dr. Németh Aliz

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. (5. emelet)

Akut és krónikus is lehet a májgyulladás

A hepatitisz a máj gyulladását jelenti, és bár leggyakrabban vírusfertőzés okozza, más okozója is lehet a betegségnek. A Center for Disease Control and Prevention szervezet szerint az alábbi gyakoribb formák ismertek.  

Hepatitisz A

A hepatitisz gyanúja esetén hepatológushoz kell fordulni.A hepatitisz A vírus által okozott betegségről tudni kell, hogy elsősorban a higiénia hiánya miatt fekáliával szennyezett anyagokkal (vízzel, étellel) terjed, valamint anális szex útján. (Ritkán, de vér útján is terjedhet.) Nincs kifejezett gyógymódja, a felépülési idő személytől függően változik. Az A-típus a többi hepatitisz formával szemben akut betegség, nem okoz krónikus májbetegséget. Oltással lehet megelőzni.

Hepatitisz B

Ugyancsak vírus, a hepatitisz B okozza ezt a megbetegedést, így szintén oltással lehet védekezni ellene. Két formája ismert: az akut és a krónikus májgyulladás, ez utóbbi vezethet májzsugorhoz és májrákhoz is, sok esetben mégsem jár tünettel. Fertőzött vérrel, vérkészítménnyel, szennyezett tűvel, orvosi eszközökkel, esetleg méhen belül és szexuális úton terjed. A vírus nem tűnik el a szervezetből, de az immunrendszer megakadályozza, hogy aktív maradjon a betegség. A vírus megbújik a májsejtekben, immunsejtekben, és ha a szervezet legyengül például kemoterápia során, aktiválódik. A máj szerkezetének kötőszövetesen történő átalakulása nélkül is okozhat májrákot. Védőoltás van ellene, sőt 14 éves korban kötelező az oltás felvétele. 

Hepatitisz C

Ugyanúgy terjed, mint a B vírus, de szexuálisan nem jellemző annyira. Gyakori a drogosoknál, fertőzött tű közös használatával. Az új generációs antivirális szerekkel közel 100%-ban gyógyítható. Védőoltás nincs ellene sajnos.

Hepatitisz E

A hepatitisz E vírus miatt kialakuló betegség olyan földrajzi területeken szokott megjelenni, ahol fertőzött vízzel találkozhatnak az emberek. Elszórtan kialakulhat a fertőzés nem megfelelően megfőzött, megsütött sertés vagy szarvashús miatt. Jellemzően magától gyógyuló betegségről van szó, ritkán szükséges kórházi ápolás. Ez a fertőzés a terhesekre különösen veszélyes, főleg a 3. trimeszterben fokozza az anyai es a magzati halálozási halálozást. A hepatitisz A és E nem válik krónikussá.

Nem fertőző hepatitisz

A nem fertőző májgyulladások főleg krónikusak és  a máj szerkezeti átépüléséhez vezethetnek. Az alábbi formái ismertek:

  • alkoholos hepatitis,
  • zsírmáj okozta steatohepatitis,
  • autoimmun hepatitis: más immunbetegségekhez társulva, de önállóan is előfordulhat,
  • vaslerakodás okozta májgyulladás (haemachromatosis),
  • rézlerakódás a májban (Wilson kór).

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Hepatológiai vizsgálat és kezelés szükséges minden májgyulladás esetén. - Ha valaki arra gyanakszik, hogy valamilyen módon kapcsolatba kerülhetett a hepatitisz vírussal, mindenképpen érdemes kivizsgáltatnia magát. Ugyancsak ezt kell tenni, ha olyan tünetek jelentkeznek – akár csak némelyik -, mint a láz, a hányinger, hányás, az étvágytalanság, az alhasi fájdalom, az ízületi fájdalom, a sötét vizelet, a világos széklet, a hasmenés, a fáradtság, és a bőr vagy a szemfehérje sárgasága – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Vérvizsgálattal tudjuk igazolni a hepatitisz jelenlétét, annak típusát, meg tudjuk állapítani, akut vagy krónikus betegségről van-e szó, és ennek megfelelően megkezdhetjük a kezelést, amivel megelőzhető az esetleges súlyos szövődmény.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Mostanában gyakran van puffadás érzetem. Voltam már ultrahangon de nem mutatott ki semmit. Tud nekem segíteni?

Köszönöm!

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Erzsi!

Mivel különböző felszívódási zavarok valamint további betegségek is okozhatják ezt a problémát, ezért mindenképpen javasolt a lehetséges okok kivizsgálása.

Üdvözlettel:
dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Empatikus

Sok szakorvosnál voltam már, de eddig nem jöttek rá arra, hogy mi okozza a hasi panaszaimat (puffadás, görcs). Németh Aliz doktornő nagyfokú empátiával segítette a gyógyulásomat. Nagyon köszönöm!

További vélemények

Hírek

Miről árulkodnak a májfunkció eredmények a laborleletben?

A vérből elemzett májfunkciós tesztek a máj egészségéről, működéséről szolgálnak fontos információkkal. Mikor lehet szükséges vagy ajánlott ellenőriztetni ezeket? Mit jelentenek a megnevezések a laborleletekben? Mi a teendő, ha „csillagos” eredményt látunk a leletben? Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus összegezte a fontos tudnivalókat.

NAFLD-ból MAFLD - mindenképp a zsírmáj betegségről van szó

A hepatológusok közt közismert, hogy a nem alkohol zsírmájbetegség (angol betűszóval NAFLD) a leggyakoribb krónikus májbetegség a világon. Néhány éve azonban vita folyik a szakmában az elnevezésről, hivatalosan ugyanis az alkohol szó szerepeltetését stigmatizálónak tartják, ezért korrekt megnevezésként a metabolikus diszfunkcióval asszociált zsírmájbetegség (MAFLD) kifejezést javasolták. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, milyen feltételek meglétekor lehet zsírmájbetegségről beszélni, és milyen szerepe van a diagnosztizálásban a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálatnak.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK