A reflux egy sokakat érintő betegség, amely nem csak kellemetlen tüneteket okozhat, de kezeletlenül növelheti a nyelőcsődaganat rizikóját is. Éppen ezért fontos tisztában lenni a rizikófaktorokkal is, amelyek közül számos életmódváltással kiküszöbölhető. Ezeket összegezte dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ belgyógyásza, hepatológus, gasztroenterológus.
Refluxról akkor beszélünk, ha a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, sőt, akár a garatba, szájüregbe is felkerül. A betegséget a szakirodalom álarcos fojtogatónak is nevezi, ugyanis gyakran bújik más betegségek (például szívbetegségek) tünetei mögé. A reflux leggyakoribb tünetei:
Egy-egy refluxos epizód bárkivel előfordulhat, aki például túl sokat, túl fűszereset vagy túl gyorsan eszik. Ha azonban heti kettőnél többször jelentkeznek a tünetek, érdemes orvoshoz fordulni, és kideríteni, valóban reflux okozza-e azokat. Vannak bizonyos csoportok, akiknél nagyobb kockázata van a reflux kialakulásának. Ezek:
A fenti rizikócsoportokról azért érdemes tudni, mert tünetek esetén minél előbb orvosi segítséget lehet kérni, valamint túlsúly esetén életmódváltással csökkenteni is lehet a refluxos panaszokat, illetve akár meg is előzhető a betegség kialakulása. Ezeken kívül számos, életmóddal jó eséllyel befolyásolható kockázati tényező is ismert. Többek közt az alábbiak:
- A reflux kezelésének nem csak az a célja, hogy a páciens megszabaduljon a kellemetlen tünetektől, de az is, hogy megelőzhető legyen az állapotromlás, csökkenjen a nyelőcsőfekély és – daganat kockázata. Az orvosi segítség mellett azonban az életmódváltás is fontos, erről minden esetben felvilágosítjuk a beteget, konkrét tanácsokkal szolgálva – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ belgyógyásza, hepatológus, gasztroenterológus. - Súlyosabb esetben elrendelhetünk gyógyszeres kezelést is, szóba jöhetnek például savlekötők, H2 receptor blokkolók, protonpumpa gátlók és prokinetikus gyógyszerek – szigorúan az orvos által rendelt szabályok szerint.
Németh doktornő arra is felhívja a figyelmet, hogy a vény nélkül kapható savlekötők a panaszokat gyakran mérséklik, vagy átmenetileg meg is szüntetik, de a nyálkahártya károsodását, és így a betegség előrehaladását nem akadályozzák meg. Ezért, ha valaki tartósan szedi őket orvosi ellenőrzés nélkül, az késleltetheti a helyes diagnózis felállítását.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekDr. Németh Alíz figyelmességével, tettrekészségével és hozzáállásával nagyon meg voltam elégedve.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.