Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2025.03.27 09:01

Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre. 

Hogyan terjed a hepatitisz A vírus?

A hepatitisz A tünete lehet a hányás, hasmenés, gyengeség, sárgaság.Az NNK adatai szerint ma hazánkban a hepatitisz A járvánnyal leginkább érintett területek: Budapest, Pest és Fejér megye, ezért ezeken a területeken különösen fontos ismerni a terjedés okát, a tüneteket és a megelőzés lehetőségeit.
A leggyakoribb fertőzési forrás a higiénia hiánya miatt (fekáliával) szennyezett étel vagy víz fogyasztása, illetve a fertőzött személlyel vagy tárggyal történő szoros kapcsolat. Ritkán bár, de vér útján is terjedhet.  Az A-típus a többi hepatitisz formával szemben akut betegség, nem okoz krónikus májbetegséget. Oltással lehet megelőzni, és az e tekintetben veszélyes vidékeken különösen fontos a megfelelő higiénia, a gyakori kézmosás. Ha mégis megtörtént a fertőződés, az sokaknál semmiféle panaszt nem okoz, ám ha mégis, akkor az alábbi tünetelre kell felfigyelni:

  • szokatlan fáradtság, gyengeség,
  • hirtelen hányás, hasmenés,
  • alhasi, jellemzően jobb oldali fájdalom,
  • agyagos vagy szürke színű széklet, sötét vizelet,
  • étvágytalanság,
  • hőemelkedés,
  • sárgaság a bőrön, a szemfehérjén,
  • intenzív viszketés.

- A tünetek általában a vírus bejutása után néhány héttel jelentkeznek, legtöbbször enyhék és néhány hét alatt elmúlnak, de néha hosszú hónapokig tartó súlyos betegséget is okozhatnak - ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Az orvosi vizsgálat és a differenciál diagnózis azonban még enyhe esetben is fontos, mert el kell különíteni a hepatitisz A fertőzést más májbetegségektől, amelyek esetleg komolyabb kezelést igényelnek. Tehát panaszok vagy fertőződés gyanúja esetén mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni.   

Van gyógyszer a hepatitsz A-ra?

A hepatitisz A vérvétellel kimutatható.Ha egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatták a vírust, tudni kell, hogy a szervezet magától „kitisztítja” a hepatitisz A vírust. A legtöbb eset 6 hónapon belül májkárosodás nélkül gyógyul, nincs speciális hepatitisz A elleni gyógyszer. Mindazonáltal ritka esetekben, főként időseknél, várandósoknál, krónikus betegeknél előfordulhat, hogy a vírus akut májelégtelenséget okoz, ami kórházi kezelést igényel és súlyos esetben májátültetés is szükségessé válhat.
Amennyiben azonban nem súlyos esetről van szó, a gyógyulást elősegítheti a pihenés, a megfelelő étrend, és különösen a folyadékbevitel, ami hányás, hasmenés esetén megelőzheti a kiszáradást. Érdemes az orvostól tanácsot kérni a szedett gyógyszerekkel kapcsolatban, és a májkárosító hatása miatt a májgyulladás ideje alatt ajánlatos kerülni az alkoholfogyasztást. 
Aki pedig vírushordozó, a továbbadás elkerülése érdemében addig érdemes tartózkodnia a szexuális együttléttől, amíg kimutatható nála a hepatitisz A, fontos kezet mosnia minden vécéhasználat után és ajánlott tartózkodni a másik ételétől is.

Mikor és kinek ajánlott az oltás?

Ha valakinél nagy a hepatitis A vírussal való találkozás lehetősége, érdemes beadatni az oltást. Ez vonatkozik az alábbiakra:

  • Olyan területekre tervez menni, ahol erősebb a vírus jelenléte (például Mexikó, Közép- és Dél-Amerika, illetve szegényes vízhálózattal rendelkező területek). Ha járványveszélyes területre utazik, az oltást ajánlott 4 héttel, de minimum 2 héttel hamarabb beadatni, hogy a védettség biztosan kialakuljon. 
  • Alapbetegségük (például vérzékenység, krónikus hepatitisz B vagy C vírushordozók) vagy életmódjuk miatt (pl. intravénás kábítószer-használók, homoszexuálisok) fokozottan veszélyeztettek.

Ha valakinek a védőoltás ellenjavallt, az ún. passzív immunizálásban részesülhet, ami azt jelenti, hogy hepatitisz A ellenes ellenanyagot (immunglobulint) kaphat injekció formájában.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Üdvözlöm Doktornő!

Érdeklődnék, hogy gyermeken is végez ilyen vizsgálatot?

Üdvözlettel: Tamás

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Tamás!

Májszerkezeti vizsgálat gyermekek esetében is elvégezhető, viszont 15 kg testsúly fölött.

Üdvözlettel:
Dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Empatikus

Sok szakorvosnál voltam már, de eddig nem jöttek rá arra, hogy mi okozza a hasi panaszaimat (puffadás, görcs). Németh Aliz doktornő nagyfokú empátiával segítette a gyógyulásomat. Nagyon köszönöm!

További vélemények

Hírek

Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre. 

A zsírmáj a stroke kockázatát is növeli - fontos a felismerés

A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK