Regenerálódhat-e a zsírmáj?

Regenerálódhat-e a zsírmáj?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2025.05.09 09:16

Zsírmáj esetén a legfőbb cél az állapotromlás megakadályozása, amely csak részben épül a gyógyszeres kezelésre. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus nem csak arról beszélt, milyen életmódbeli szabályokat kellene betartania az érintetteknek, de arról is, miért fontos egyáltalán tudni a zsírmáj diagnózisáról.

Zsírmáj: fájdalmatlan vizsgálattal diagnosztizálható

A máj szerkezeti vizsgálat fájdalmatlan, nem jár sugárterheléssel.- A nem alkoholos zsírmáj alattomos állapot, ugyanis nem feltétlenül okoz panaszt, illetve, ha mégis, akkor meglehetősen általánosakat. Viszont azért fontos idejében felismerni, mert kezeletlenül súlyos következményei lehetnek – hangsúlyozza dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. - Az első stádiumok panaszmentessége miatt sajnos sokszor későn fordulnak orvoshoz, mialatt egyre súlyosabbá válhat a helyzet, kialakulhat a májgyulladás, ami állandósulva úgynevezett fibrózishoz vezet, amikor már a hegszövet miatt nem működik egészségesen a máj, végső soron pedig májzsugor alakulhat ki. Holott bizonyos rizikófaktorok, elsősorban túlsúly, elhízás, anyagcserezavarok esetén egy gyors, fájdalmatlan vizsgálattal, az úgynevezett máj szerkezeti vizsgálattal diagnosztizálható az állapot. Ez gyakorlatilag egy ultrahangvizsgálat, amelynek segítségével a máj szerkezeti átépülése és a máj zsírtartalmának meghatározása néhány perc alatt, szövettani pontossággal megtörténhet, hiszen az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése adja az információt a máj rugalmasságáról, esetleg hegesedéséről és egyidejűleg a zsírosodás mértékéről.

Hogyan épül fel a kezelés?

A zsírmájnak nincs specifikus gyógyszeres kezelése, bár vannak olyan, egyre gyakrabban alkalmazott gyógyszerek, mint például a Legalon, amelyek segíthetnek a májsejtek regenerálódásában és csökkenthetik a zsírfelhalmozódást. Ezek azonban csak bizonyos esetekben, megfelelő indikációval alkalmazhatók, kizárólag orvosi rendelésre. Viszont még a gyógyszerszedés mellett is a kezelés része kell, hogy legyen a fogyás. Általánosságban legalább 10%-nyi testsúlycsökkentés ajánlott, de már 3-5%-nyi fogyás is járhat egészségi előnyökkel. Ennek alapvető eszköze az életmód reformja, amelynek okos és hatékony felépítésében sokat tud segíteni az életmód orvoslás. De melyek a helyes életmód alapjai?

  • Egészséges étrend: igaz, hogy ebben a táplálkozási rendszerben csökkenteni kell bizonyos élelmiszerek fogyasztását, így főként a feldolgozott termékekét, édesített italokét, fehér lisztből készült pékárukét, édességekét, alkoholét, de helyette sok zöldség, gyümölcs, sovány hús és tejtermék, teljes kiőrlésű pékáru kerülhet a tányérra. Aki gyakorlatias tudáshoz szeretne jutni e téren, forduljon dietetikushoz.
  • A zsírmáj kezelésében a gyógyszer és az életmód is fontos.Rendszeres mozgás: a heti legalább 150 percnyi közepes intenzitású kardiomozgás, kiegészítve 2 alkalom erőfejlesztő edzéssel egészen biztosan hasznos lesz, nem csak a fogyás, de mindenféle egészségi mutató szempontjából. A fokozatos, biztonságos edzésfelépítésben segíthet a mozgásterapeuta.
  • Egyéb betegségek karbantartása: mivel a zsírmáj igen gyakran a metabolikus szindrómával küzdőket érinti, fontos, hogy ide tartozó egészségi mutatók is rendben legyenek. Vagyis elengedhetetlen az inzulinrezisztencia, cukorbetegség diabetológiai kezelése és magas vérnyomás, illetve vérzsírszintek rendezése kardiológus bevonásával.

Milyen alternatív segítségek jöhetnek szóba?

Németh doktornő szerint a táplálék kiegészítők tekintetében mindig ajánlott egyeztetni a kezelőorvossal. Ennek a lépésnek nem az a célja, hogy az orvos lebeszéljen az adott termékről, inkább az, hogy ellenőrizhesse, nem lép-e kölcsönhatásba az adott készítmény valamelyik gyógyszerrel.
Lehet olvasni például az E-vitamin szerepéről a zsírmáj kezelésében, amely segíthet csökkenteni a gyulladás okozta károkat, de csak ha nincs jelen cukorbetegség. E tekintetben még folynak a kutatások, mint ahogyan a kolin tartalmú étrend kiegészítőkről is, amelyek szerepet játszhatnak a zsíranyagcserében, és segíthetnek megakadályozni a zsír felhalmozódását a májban. A máriatövis alapanyagában található szilimarin szintén segíthet a májsejtek regenerálódásában, csökkentheti a gyulladást, és javíthatja a máj funkcióját. Érdekes módon, a koffeintartalmú kávéról feltételezik a májvédő hatást, bár ennek hatásmechanizmusa még nem ismert.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Olyan kérdésem lenne 2 hónappal ezelőtti vérkép leleten Vettük észre GAMMA GT:166 laboreredmény mutatott!Ez magas!Háziorvos elküldött hasi ultrahangra ami semmilyen kórós eltérést nem mutatott májnál és a több hasi szervnél sem!!Következő vérnyomáscsökkenető gyógyszereket szedtem:Amblodipin,Nebibeta,Irbesartan!Amlodipin helyett visszaálltam Tenox 5mg!Az lenne kérdésem csináltassak e kontroll vérképet illetve ha magas akkor is Gamma Gt szint mit tegyek?Amblodipintől lehet e megugrása Gamma gt szintnek?Köszönettel:Fegyveres Balázs

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Balázs!

Mindenképpen javasolt a kontroll laborvizsgálat, koleszterin és triglicerid értékekkel bővítve. A GGT érték több okból is emelkedhet, például előzetes gyógyszerszedéstől és alkoholfogyasztástól is.
Amennyiben továbbra is májfunkciós eltéréseket észlelne, keresse fel a Hepatologiai központunkat konzultációra. Lehetőség van az úgynevezett tranziens elasztographiás vizsgálatra is, amely a máj szerkezetéről és zsírtartalmáról ad pontos információkat.

Tisztelettel:

dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Tettrekész

Dr. Németh Alíz figyelmességével, tettrekészségével és hozzáállásával nagyon meg voltam elégedve.

További vélemények

Hírek

Regenerálódhat-e a zsírmáj?

Zsírmáj esetén a legfőbb cél az állapotromlás megakadályozása, amely csak részben épül a gyógyszeres kezelésre. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus nem csak arról beszélt, milyen életmódbeli szabályokat kellene betartania az érintetteknek, de arról is, miért fontos egyáltalán tudni a zsírmáj diagnózisáról.

Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre. 

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK