Mire kell figyelnie annak, akinek zsírmáj diagnózisa van?

Mire kell figyelnie annak, akinek zsírmáj diagnózisa van?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2022.11.28 08:38

Zsírmáj diagnózisnál az egyik legfontosabb feladat az állapotromlás megakadályozása, amely csak részben épül a gyógyszeres kezelésre. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az életmódra vonatkozó legfontosabb ajánlásokról beszélt.

Zsírmáj esetén sokszor a kapcsolódó állapotokat kell kezelni

Amikor valaki zsírmáj diagnózist kap, három lehetőséggel lehet számolni:

  • Zsírmáj esetén az életmód és az orvosi kezelés döntő.Nem-alkoholos zsírmáj: a túlsúlyos, elhízott személyek közel 80%-át érinti. További rizikófaktor lehet a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek tartós alkalmazása.
  • Alkohol okozta zsírmáj: ez az alkoholfüggőség következménye lehet.
  • Akut terhességi zsírmáj: igen ritka, nagyon súlyos állapot, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.

Az első két eset az, amely életmóddal befolyásolható, és amelyek kapcsán sokszor a kapcsolódó állapotokat, például a magas vérnyomást, magas koleszterinszintet, cukorbetegséget, illetve az alkoholfüggőséget kell megcélozni, valamint természetesen az emiatt kialakult következményeket is kezelni szükséges. Mivel nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, az elrendelt gyógyszerek elsősorban éppen a kapcsolódó problémák kezelésére hivatottak.

Mire kell figyelni a zsírmáj diagnózis után?

Súlytöbblet leadása

Első helyen szerepel a testsúly csökkentés, a normál (18-25 közé eső) BMI, vagyis testtömeg-index elérése. A túlsúly tizedének leadása már csökkenti a májban felhalmozódó zsír mennyiségét és javít az állapoton.

Alkohol kerülése

Az alkoholfogyasztás kézenfekvően elsőszámú rizikófaktora az alkohol zsírmájnak, de az alkohol a nem alkoholos zsírmáj esetén is erősen kerülendő, a májra gyakorolt romboló hatása miatt. 

Bizonyos élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítása

Zsírmáj esetén a hepatológus és a dietetikus is segíthet.Minden esetben fontos csökkenteni a cukor és hozzáadott cukor (ez nem csak a fehércukorra vonatkozik), a finomított gabonák (fehér pékáruk, tészták, fehér rizs), a túl sok sült, bundázott és sós élelmiszerek, valamint a zsíros húsok, sajtok elfogyasztott mennyiségét.

Ajánlott élelmiszerek beépítése az étrendbe

Dietetikus közreműködésével ajánlatos összeállítani egy olyan étrendet, amely gazdag zöldleveles zöldségekben, halakban, magvakban, zabpehelyben, és rendszeresen megtalálható benne a tofu, a fokhagyma, a kávé, a zöldtea, az avokádó, az olívaolaj, amelyeknek részt vesznek a máj zsírtartalmának csökkentésében. A dietetikus nem csak a kiegyensúlyozott, az ízlésnek megfelelő diéta kialakításában játszik nagy szerepet, de jelentősen hozzájárulhat a fogyás elősegítéséhez is.  

Rendszeres mozgás

A heti legalább 150 perces, közepes intenzitású kardiomozgás (legegyszerűbb lehet például a kocogás, a tempós gyaloglás, a biciklizés) akkor is javít a zsírmáj állapotán, ha nem eredményez testsúlycsökkenést.  

Hepatológiai nyomon követés

- Zsírmáj esetén laborvizsgálatokkal és speciális máj szerkezeti vizsgálattal rendszeresen ellenőriznünk kell a zsírosodás mértékét és a máj esetleges károsodásának stádiumát – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Ilyenkor lehetőség van a változtatások ellenőrzésére és esetleg a szükséges gyógyszerek, kezelések elrendelésére is. A cél mindenképpen a súlyos következmények, akár a májtranszplantáció megelőzése, az állapot javítása.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Olyan kérdésem lenne 2 hónappal ezelőtti vérkép leleten Vettük észre GAMMA GT:166 laboreredmény mutatott!Ez magas!Háziorvos elküldött hasi ultrahangra ami semmilyen kórós eltérést nem mutatott májnál és a több hasi szervnél sem!!Következő vérnyomáscsökkenető gyógyszereket szedtem:Amblodipin,Nebibeta,Irbesartan!Amlodipin helyett visszaálltam Tenox 5mg!Az lenne kérdésem csináltassak e kontroll vérképet illetve ha magas akkor is Gamma Gt szint mit tegyek?Amblodipintől lehet e megugrása Gamma gt szintnek?Köszönettel:Fegyveres Balázs

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Balázs!

Mindenképpen javasolt a kontroll laborvizsgálat, koleszterin és triglicerid értékekkel bővítve. A GGT érték több okból is emelkedhet, például előzetes gyógyszerszedéstől és alkoholfogyasztástól is.
Amennyiben továbbra is májfunkciós eltéréseket észlelne, keresse fel a Hepatologiai központunkat konzultációra. Lehetőség van az úgynevezett tranziens elasztographiás vizsgálatra is, amely a máj szerkezetéről és zsírtartalmáról ad pontos információkat.

Tisztelettel:

dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Szakmai

A doktornő nagyon kedves, lelkiismeretes és magas szakmaisággal bír!

További vélemények

Hírek

Miről árulkodnak a májfunkció eredmények a laborleletben?

A vérből elemzett májfunkciós tesztek a máj egészségéről, működéséről szolgálnak fontos információkkal. Mikor lehet szükséges vagy ajánlott ellenőriztetni ezeket? Mit jelentenek a megnevezések a laborleletekben? Mi a teendő, ha „csillagos” eredményt látunk a leletben? Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus összegezte a fontos tudnivalókat.

NAFLD-ból MAFLD - mindenképp a zsírmáj betegségről van szó

A hepatológusok közt közismert, hogy a nem alkohol zsírmájbetegség (angol betűszóval NAFLD) a leggyakoribb krónikus májbetegség a világon. Néhány éve azonban vita folyik a szakmában az elnevezésről, hivatalosan ugyanis az alkohol szó szerepeltetését stigmatizálónak tartják, ezért korrekt megnevezésként a metabolikus diszfunkcióval asszociált zsírmájbetegség (MAFLD) kifejezést javasolták. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, milyen feltételek meglétekor lehet zsírmájbetegségről beszélni, és milyen szerepe van a diagnosztizálásban a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálatnak.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK